مجتمع ذوب آهن نطنز

شرکت ذوب آهن نطنز در سال 1380 در زمینی به مساحت 80 هکتار در حاشیه اتوبان تهران – اصفهان در شهرستان نطنز احداث گردید.

هدف از تاسیس این شرکت تولید شمش فولادی به منظور تامین بخشی از بازار فولاد کشور و کارخانجات تولید مقاطع فولادی بوده است که در این راستا ، فعالیت شرکت در ابتدا با اجرای فاز اول تولید شمش فولادی آغاز گردید.

برخورداری از تاسیسات زیر بنایی دیگر نظیر آب ، اتصال به خطوط گاز شهری ، اتصال به خطوط ریلی سراسری کشورجهت حمل مواد اولیه و محصولات تولیدی و … که تماماً در محل کارخانه مهیا گردیده است از فرصت های این مجتمع عظیم می باشد

فعالیت شرکت در ابتدا با اجرای فاز اول تولید شمش فولادی آغاز گردید. همزمان با پیشرفت صنعت فولاد در کشور و جلوگیری از واردات این محصول استراتژیک و در راستای تحقق اهداف توسعه ، شرکت با ارتقاء ظرفیت کوره های قوس الکتریکی ، احداث فاز دوم طرح توسعه ، اقدام به افزایش تولید شمش فولادی خود نمود. اجرای پست 230 کیلووات دو مداره و احداث 53 کیلومتر خط انتقال نیرو از شهرستان اردستان تا محل کارخانه از دیگر طرح های اجرا شده در این مجتمع می باشد.خط تولید شرکت در تاریخ 92/4/5 پروانه بهره برداری دریافت نمود و در حال حاضر توانسته است بالغ بر 750 فرصت شغلی برای نیرو های کار بومی و متخصص از سراسر کشور فراهم کند.

قراضه مورد نیاز ، پس از فراوری و بازیافت قراضه و خروج نا خالصی ها جهت فرایند کامل فولاد سازی به کوره قوس الکتریکی انتقال و سپس آهن اسفنجی بوسیله ماشین های نوار نقاله بصورت تمام اتوماتیک به کوره منتقل می شود. پس از ایجاد حرارت لازم توسط نیروی قوس الکتریکی و با دمائی بالغ بر 1700 درجه مواد انتقال یافته به کوره شامل آهن قراضه – آهن اسفنجی و سایر فروآلیاژ ها تبدیل به مواد مذاب گردیده و سپس تصفیه و آلیاژ سازی با تنظیم آنالیز مواد مذاب مطابق سفارش مصرف کننده به کوره های LF و VOD منتقل می گردند و پس از آن با انتقال به ماشین ریخته گری پیوسته ، مواد مذاب به شمش های فولادی با ابعاد 125*125 و 150*150 و با طول 12 متری تبدیل گردیده و شمش تولید شده آماده روانه شدن به بازار می باشد.

مواد اولیه فولاد سازی شامل آهن قراضه و آهن اسفنجی می باشد که این مواد اولیه ، از طریق جمع آوری آهن قراضه از سراسر کشور و خرید آهن اسفنجی از واحد های تولید کننده آن وارد مجتمع می گردد و پس از ذخیره سازی آهن اسفنجی در دپوهای مخصوص و فراوری آهن قراضه در واحد های مربوطه ، جهت استفاده به سالن اصلی فولاد سازی منتقل می گردد. ترکیب مواد اولیه در خط تولید فولاد سازی به صورت آهن اسفنجی (DRI) به نسبت 90% و قراضه به نسبت 10% در کوره های ذوب شارژ می شوند .

 تولید سالانه

0

هزار تن شمش فولاد

تولید سالانه

0

تن آهن اسفنجی

جلوگیری از خروج

0

میلیون دلار ارز

اشتغال غیر مستقیم

0

نفر نیروی کار 

درباره ما

واحدهای اصلی مجتمع