کارخانه اکسیژن

این کارخانه در راستای اهداف بلند خودکفایی مجتمع راه اندازی گشته و با تولید روزانه 20000 کیلو گرم اکسیژن خالص نه تنها نیاز خود را برطرف کرده بلکه می تواند نیاز سایر شرکت های مصرف کننده گازاکسیژن وازت را تامین نماید.

اکسیژن ، نیتروژن وآرگون  از گازهای ضروری برای فرآیند فولادسازی خصوصاً تولیدفولادهای کیفی می باشند. بطور مثال استفاده از اکسیژن در کوره هم به تنظیم آنالیز شیمیایی (در اثرواکنش اکسیژن با کربن )وهم با افزایش دمای مذاب به کاهش هزینه برق وکاهش زمان ذوب گیری کمک می کند. یکی ازاستفاده های نیتروژن وآرگون در قسمت کوره پاتیلی، جایی که آلیاژ سازی مذاب صورت می گیرد وبرای برای اکسیژن زدایی وهمگن کردن دماوترکیب شیمیایی  مذاب می باشد.

روش تولید اکسیژن

تا کنون بهترین وکم هزینه ترین راه برای دست یافتن به اکسیژن خالص استفاده از هوای محیط می باشد که ابتدا هوای محیط رابا کمپرسورهای پر قدرت گرفته سپس این هوای فشرده وارد توربین می گردد. این توربین هوا را تا دمای °c190- سرد کرده و وارد قسمت جدا کننده می کند تاپس ازتفکیک مایعات هر کدام در مخازن جداگانه ای ذخیره شوند.

 

نگهداری مایعات بسیارسرد

همانطور که اشاره شد دمای اکسیژن مایع بسیار پایین (حدود°c181- ) میباشد وچون اکسیژن مایع فضای کمتری را اشغال می کند حجم بیشتری از آن را می توان ذخیره کرد.برای این کار  مخازن مخصوصی لازم است که بتواند مایعات را در مدت زمان طولانی نگهداری کند.در این واحد 5  مخزن مطابق با استانداردهای مربوطه  جهت ذخیره سازی اکسیژن تعبیه شده است.

 

انتقال گازها به کارخانه ذوب

چون مصرف اکسیژن،نیتروژن وآرگون  در کارخانه به صورت گاز و با فشار بالا میباشد 3 پمپ پیستونی به همراه اواپراتورها این گازهای مایع °c190- را تا فشارpsi 450 فشرده کرده به 3 مخزن   5000 کیلوگرمی اکیسژن و2000 کیلوگرم نیتروژن وآرگون منتقل می کند.این گازها درموقع نیاز با فشار مورد نظر به خط تولید ارسال می شود که فشارخروجی توسط رگلاتورهای دقیق تنظیم می شود.