واحد اکسیژن پلنت

این واحد با هدف خودکفایی مجتمع صنعتی فولاد نطنز از تامین اکسیژن و سایر گازهای مورد نیاز خود، راه اندازی گردیده و با تولید روزانه 20000 کیلو گرم اکسیژن خالص علاوه بر تامین نیاز داخلی ، قادر به تامین نیاز سایر مجموعه های تولیدی مصرف کننده گازاکسیژن و ازت میباشد.

اکسیژن ، نیتروژن وآرگون از گازهای ضروری برای فرآیند فولادسازی خصوصاً تولیدفولادهای کیفی می باشند. بطور مثال استفاده از اکسیژن در کوره هم به تنظیم آنالیز شیمیایی (در اثر واکنش اکسیژن با کربن ) و هم با افزایش دمای مذاب به کاهش هزینه برق وکاهش زمان ذوب گیری کمک می کند. یکی از استفاده های نیتروژن و آرگون  برای اکسیژن زدایی و همگن سازی دما و ترکیب شیمیایی مذاب در قسمت کوره پاتیلی برای آلیاژ سازی مذاب می باشد.

روش تولید اکسیژن

تا کنون بهترین و کم هزینه ترین راه برای دست یافتن به اکسیژن خالص استفاده از هوای محیط می باشد که ابتدا هوای محیط را با کمپرسورهای پر قدرت گرفته سپس این هوای فشرده وارد توربین می گردد.  توربین نیز هوا را تا دمای °c190- سرد کرده و وارد قسمت جدا کننده  می کند تا پس از تفکیک مایعات هر کدام در مخازن جداگانه ای ذخیره گردد.

نگهداری مایعات بسیارسرد

همانطور که اشاره شد دمای اکسیژن مایع بسیار پایین (حدود°c181- ) میباشد وچون اکسیژن مایع فضای کمتری را اشغال و حجم بیشتری از آن را می توان ذخیره کرد.برای این کار  مخازن مخصوصی لازم است که بتواند مایعات را در مدت زمان طولانی نگهداری کند.در این واحد 5  مخزن مطابق با استانداردهای مربوطه  جهت ذخیره سازی اکسیژن تعبیه شده است.

انتقال گازها به کارخانه ذوب

چون مصرف اکسیژن،نیتروژن و آرگون به صورت گاز و با فشار بالا میباشد 3 پمپ پیستونی به همراه اواپراتورها ، این گازهای مایع °c190- را تا فشارpsi 450 فشرده کرده و به 3 مخزن  5000 کیلوگرمی اکیسژن و2000 کیلوگرم نیتروژن و آرگون منتقل می کند.این گازها درموقع نیاز با فشار مورد نظر به خط تولید ارسال می شوند که فشارخروجی توسط رگلاتورهای دقیق تنظیم می شود.